Sollefteå akutsjukhus
Hej.
Du svarar inte riktigt på min fråga. Frågan var; visste ni att man inte längre kan ta emot traumapatienter när ni röstade om att ta bort akutortopedin från Sollefteå sjukhus? Jag tror nämligen inte att ni har förstått det. För i och med det faller nämligen akutsjukvården. Jag tror inte ni fick den informationen från tjänstemännen utan att de fört er bakom ljuset. Åtminstone kände Centern det så igår och jag tror att du känner detsamma. Det verkade så på dig igår när vi talades vid. Sollefteå sjukhus har traumavård som kategoriseras som traumaenheter precis som Sundsvall. De svårast sjuka skickas till Akademiska eller NUS sk regionalt trauma centrum. Sollefteå sjukhus vårdar med andra ord samma nivå på trauman som Sundsvall, något som Leif Israelsson försöker dementera till förmån för Sundsvall.
Översikt
Alla svar
Svar: Sollefteå akutsjukhus
Hej igen Daniel!
Vi har en väl utvecklad dialog med våra tjänstemän och vi har inte på något sätt riktad misstro mot dessa.
Precis som jag tidigare svarat på frågor om traumavården så är den vården en mycket specialiserad vård.
Det räcker inte att enbart komma till ett sjukhus. Vi måste organisera oss så att det blir patientsäkert och att rätt specialistkompetens ges till dessa patienter.
Socialstyrelsen har också genomfört en utredning som visar att traumavården behöver organiseras i tre nivåer: Regionala Traumacentrum, traumaenheter och ambulanssjukvård. Utifrån det behöver vi inom vårt landstings också göra förändringar som stämmer överens med de riktlinjer som finns när det gäller traumavården.
Med vänlig hälsning,
Jan-Olov Häggström (S)
Vice ordförande landstingsstyrelsen