#87029

Pollenmätningar

Hej igen!

Finns det inga förutsättningar för att ni kan riva upp beslutet?

Först skulle jag vilja hänvisa dig till den genomgång Centrum för allergiforskning gjorde för några år sedan. Den är inte 'mitt i prick' med avseende på den fråga vi diskuterar, men den visar på storleken på den samhällskostnad detta rör sig om. Preventivt arbete för pollenallergiker innebära stora förtjänster!
http://vardal.orbelon.com/vnytt/4-07/art13.html

Sedan vill jag påpeka att din tolkning av nyttan med en enskild mätstation betyder lämnar en del att önska. Jag har förståelse för att du tänker utifrån en regionalpolitikers perspektiv, men då bör kanske den information Pollenmätningar i ditt landsting kan ge allergiker i ditt län vägas in. Att tro att pollenfällans täckningsradie bestämmer vilka prognoser som kan göras är att gravt underskatta den kompetens och erfarenhet som finns samlad hos Pollenmätningarnas personal. Vidare, ett avbrott i en långtidsövervakning är mycket allvarliga än vad 'ett år' kanske antyder. De biologiska mekanismerna bakom pollenproduktion sträcker sig över årsgränserna och därför påverkar avsaknaden av data från ett år även de intilliggande åren, vips så blev ett år utan observationer tre år med försvagad analysbarhet.

Avslutningsvis måste jag alltså säga: Tänk om! Och ring dina kollegor i Norrlandslänen och argumentera för detsamma.

Mvh,
Kjell Bolmgren
Samordnare för Svenska fenologinätverket
www.blommar.nu

av Kjell Bolmgren, SLU
Frågan ställd till

Översikt

Alla svar

#87030

Svar: Pollenmätningar

Hej Kjell!
I morgon fattar nämnden beslut i frågan efter förslag på avslag från au.
Jag förstår att du brinner för frågan och jag tar med mig dina synpunkter.
Oavsett vårt beslut vet vi att pollenmätningar inte kommer att genomföras i stora delar av Norrland.
Min förhoppning går till minister Maria Larssons utredning och att de nationellt ska komma fram till ett långsiktigt beslut som kommer att vara positivt för våra pollenallergiker i hela landet.

Vänlig hälsning
Ingeborg Wiksten
Ordf. Folkhälso-Primärvård och Tandvårdsnämnden

Frågan besvarad av

Tillbaka till toppen