assisterad befruktning
Hej jag har en följdfråga på detta.
Det är jättebra att alla par erbjuds möjligheten till 2 försök via IVF.
Jag funderar dock på varför man ändå får olika förutsättningar...
Vi har gjort ett misslyckat IVF (färsk) och fick då till frysen. Detta gör att vi blir tvungen att använda vårt frysta till försök 2. Ett frys försök har inte lika stor chans som ett färskt.
Tilläggas bör också att om vårt andra försök, det frysta misslyckas, så får vi betala för ett färsk försök som försök 3.
Hade det istället blivit så att vi inte fått till frysen så hade vi istället fått ett färskförsök med bättre chans som försök nr 2. Detta försök hade också kunnat ge ägg till frysen vilket skulle vara billigare att använda som försök nr3 om det behövs.
Hur kommer det sig att man får så olika förutsättningar, bara för att vi "lyckades" få till frysen??
/Maria
Översikt
Alla svar
Svar: assisterad befruktning
Hej Maria,
Tack för din fråga.
Den olikhet i förutsättningar som du mycket riktigt påtalar, beror på att de nya reglerna gäller från och med den 1 maj i år och beslutet gäller inte retroaktivt. Det innebär att de nya reglerna gäller för samtliga IVF som görs från och med 1 maj 2013 men alltså inte för de IVF som har gjorts innan dess. Jag förstår att det kan upplevas som orättvist av dem som har gjort IVF-försök under de gamla reglerna, men beslutet måste likväl följas.
Med vänlig hälsning,
Jacomina Beertema