Lekstuga ombyggd till hönshus.
En tidigare lekstuga har byggts om till ett hönshus hemma hos Malin. Hönsgården runt hönshuset fick hon hjälp av kurskamrater från Hola folkhögskola att bygga till.

Malin: Startskottet för ett hållbart nätverk

Under studierna i kursen Ekobruk fick Malin Strömberg kunskap om djurhållning i liten skala och hållbar odling. Dessutom skapades ett nätverk av personer med samma intresse. ”Vi är en grupp som fortfarande håller ihop och hjälps åt”, berättar hon.

När Malin Strömberg år 2020 sökte till ’Ekobruk’ på Hola folkhögskola visste hon inte att hon fem år senare fortfarande skulle umgås med kurskamraterna. Genom kursen fann hon nämligen vänner för livet.

Efter studietiden har de hjälpt varandra med olika projekt. Hon har fått hjälp att bygga en hönsgård i Sidensjö utanför Örnsköldsvik.

Hos en annan deltagare har kompisgänget från folkhögskolan byggt en utegrill medan en tredje person fick stöd vid ett växthusbygge. De träffas flera gånger varje år, ibland så ofta som en gång per månad.

Vad tyckte du om innehållet i kursen Ekobruk?

- Det var en fantastisk kurs. Vi fick lära oss otroligt mycket om många olika saker, prova på och testa. Vi bakade tunnbröd, körde häst, tovade ull, höll på med skinn och mycket annat.

Skulle du kunna tänka dig att rekommendera andra att gå kursen?

- Absolut! Den ger en bred grund och väldigt bra kunskaper om man själv vill bli självförsörjande på någonting, säger Malin.

Läs mer om kursen Ekobruk


Tillbaka till toppen