Gå direkt till textinnehållet Startsida Nyheter Webbkarta Kontakta oss Tillgänglighetsinformation
 

Kontakta vårdhygien

Vårdhygien finns representerade på sjukhusen i Sundsvall, Sollefteå och Örnsköldsvik och vi arbetar länsövergripande med både specialistvård, tandvård, primärvård samt länets kommuner.

Riktlinjer och kunskapsunderlag för vårdhygien

Kontakta oss via vår funktionsbrevlåda (i första hand): vardhygien@rvn.se

Sjukhuset i Sundsvall, Sundsvall och Ånge kommun samt primärvård

Matilda Foborg
060-18 37 74, 070-191 28 47
matilda.elisabet.foborg@rvn.se

Weronica Hultman
060-18 10 16, 072-501 05 18
veronica.hultman@rvn.se 

Eva Gunnarsson
060-18 10 59, 073-270 32 94   
eva.gunnarsson@rvn.se 

Sollefteå sjukhus samt kommun och primärvård

Carola Nordin
073-668 92 52
carola.nordin@rvn.se

Sjukhuset i Örnsköldsvik

Susanne Abrahamsson
0660-895 06, 070-190 25 67
susanne.abrahamsson@rvn.se

Härnösand, Timrå, Kramfors och Örnsköldsviks kommun samt primärvård

Yvonne Rosbin
073-054 04 76
yvonne.rosbin@rvn.se

Hygienläkare

Marie Bast
060-18 37 59, 073-685 90 98
marie.bast@rvn.se