Medicinska biblioteket

Medicinska biblioteket ger service till regionens anställda samt till studerande inom medicin och omvårdnad. Bibliotekslokaler finns på sjukhusen i Sundsvall, Sollefteå och Örnsköldsvik.

Kontaktuppgifter till biblioteken

Medicinska biblioteket i Sundsvall

Länssjukhuset Sundsvall-Härnösand, hiss 5, plan 1
Telefonnummer: 060-18 20 49
E-postadress: bibliotek.sundsvall@rvn.se

Medicinska biblioteket i Örnsköldsvik

Örnsköldsviks sjukhus, plan 5
Telefonnummer: 0660-893 05
E-postadress: bibliotek.ornskoldsvik@rvn.se

Medicinska biblioteket i Sollefteå

Sollefteå sjukhus, plan 3
Telefonnummer: 0620-191 90
E-postadress: bibliotek.solleftea@rvn.se

Personal vid Medicinska biblioteket

Ingrid Hammarstrand, Enhetschef

Telefonnummer: 060-18 25 33, 073-0707532
E-postadress: ingrid.hammarstrand@rvn.se

Elinor Bergström-Falk, timanställd bibliotekarie, Sundsvall

E-postadress: elinor.bergstrom.falk@rvn.se

Lena Björkman, bibliotekarie, Örnsköldsvik

Telefonnummer: 0660-893 08
E-postadress: lena.bjorkman@rvn.se

Elin Hansson, bibliotekarie, Sundsvall

Telefonnummer: 060-67 77 86
E-postadress: elin.hansson@rvn.se

Ingrid Johnson , bibliotekarie, Sundsvall

Telefonnummer: 060-18 20 47
E-postadress: ingrid.johnson@rvn.se

Marika Näslund, bibliotekarie, Sollefteå

Telefonnummer: 0620-190 77
E-postadress: marika.naslund@rvn.se

Jessica Pettersson, bibliotekarie, Sundsvall

Telefonnummer: 060-18 29 89
E-postadress: jessica.pettersson@rvn.se

Anna Vallin, biblioteksassistent, Sundsvall

Telefonnummer: 060-18 20 48
E-postadress: anna.vallin@rvn.se


Tillbaka till toppen