Gå direkt till textinnehållet Startsida Nyheter Webbkarta Kontakta oss Tillgänglighetsinformation
 

Regionens miljöorganisation

Region Västernorrland insåg tidigt behovet av en tydlig organisation kring miljöarbetet. I vårt fall innebär det bland annat central miljösamordning, med miljösamordnare och miljöombud ute i verksamheterna.

Miljö- och hållbarhetsenheten är placerad under förvaltningen Regional utveckling och består av hållbarhetschef, hållbarhetssamordnare, hållbarhetshandläggare, miljöcontroller och Energikontoret Västernorrland med två projektledare. Miljö- och hållbarhetsenheten fungerar som stödfunktion för regionens hållbarhetsarbete. Samverkan sker med aktörer i Västernorrland för hållbar utveckling i länet. Energikontoret Västernorrland verkar för förnybara energilösningar samt energieffektivisering på lokal och regional nivå.

Regionfullmäktige fastställer miljö- och energipolicyn samt hållbarhetsplanen. Arbetet med hållbarhetsplanen följs upp via nämnder och styrelsen via årliga handlingsplaner. 

Region Västernorrland är certifierade enligt ISO 14 001. Regiondirektören har ansvar för att miljöarbetet fungerar inom hela organisationen och att det sker en kontinuerlig uppföljning, rapportering och utveckling med ständiga förbättringar. Miljöansvaret är en integrerad del i varje chefs linjeansvar och det förutsätts ett brett deltagande av samtliga anställda. Som ett chefsansvar ingår dessutom att se till att de anställda får möjlighet att delta på utbildningar inom området.

Inom varje förvaltning finns en miljösamordnare samt på varje enhet ett miljöombud, vars uppgift är att stödja chefer i miljöarbetet.

Kontaktpersoner

Sofia Mackin
Hållbarhetschef
0611-845 08
070-283 11 48
sofia.mackin@rvn.se

Jutta Zeilon
Hållbarhetshandläggare
0611-800 44
073-275 33 72
jutta.zeilon@rvn.se

Linda Knutar
Miljöcontroller 
0611-802 06
073-270 95 27
linda.knutar@rvn.se

Erik Norin
Miljöcontroller 
0611-80003 
070-6217887
erik.norin@rvn.se

Nathalie Nygren
Miljöcontroller
076-1035354
nathalie.nygren@rvn.se

Jan Lindberg
Energicontroller
0611-802 90
070-577 15 89
jan.lindberg1@rvn.se

Ali Qadiri
Hållbarhetssamordnare
0611-803 22
ali.qadiri@rvn.se 

 

Miljösamordnare

Folktandvården:

Miljösamordnare 
Febe Nyman
0611-803 79 
febe.nyman@rvn.se

 

Regional Utveckling:

Miljösamordnare
Linda Knutar
0611-802 06
073-270 95 27
linda.knutar@rvn.se

 

Regionledningsförvaltningen:

Miljösamordnare
Sara Lindskog
076-771 75 73
sara.lindskog@rvn.se

 

Primärvården:

Miljösamordnare
Per Hoppman
0660-29 26 29
070-547 70 46
per.hoppman@rvn.se

 

Rättspsykiatriska regionkliniken:

Miljösamordnare
Jim Nordin
060-149767 
076-8680718
jim.nordin@rvn.se

Specialistvården:

Sara Norberg
073-625 66 74
sara.norberg@rvn.se