
Inbjudan till ”Lapland Open Art”
2019-01-14 10:24
Ansök senast den 20 januari 2019
Hotell Lappland i samverkan med Resurscentrum för konst i Norrbotten och Konstkonsulenterna i Västerbotten bjuder in till ”Lapland Open Art”
Hotell Lappland söker 10 bildkonstnärer, skulptörer, slöjdare, konsthantverkare samt iskonstnärer, alla med koppling till Lappland, som i sina verk/konstnärskap på något sätt arbetar med eller utgår från händelser eller platser i detta område. Utställningen kommer att ske på Hotell Lappland.
Med Lappland menas Västerbotten, Norrbotten samt även norra Finland och Norge. Lapland Open Art ingår i en större konst- och kultursatsning som Hotell Lappland gör under 2019.
Ansökan Iskonst
Konstnär sökes som vill göra en isskulptur utanför hotellet. Bilder och referensmaterial skickas vid ansökan. Du måste kunna arbeta med skulpturen i januari/februari så att den är klar till invigning lördag den 23 februari. Ersättning för arbetet betalas enligt MU-avtalet.
Jury
En jury med konstnärer och representanter för hotellet kommer att bedöma ansökningarna. Juryn presenteras den 18 januari.
Utställningsperiod 6 februari till 31 mars
Vernissage onsdag den 6 februari 2019, 18.00
Ersättning och försäljning
Utställningsersättning utgår med 2 400 kr.
100% av försäljningsvärdet av bilderna eller föremålen går till konstnären.
Övrigt
Hotell Lappland står för transportkostnader och hämtar antagna konstverk efter överenskommelse eller använder lämplig transportör.
Antagna konstnärer har möjlighet att deltaga vid invigning och vernissage samt vid olika visningar under perioden. Vid dessa tillfällen står hotellet för kostnaden för hotellrum för 2 personer inklusive frukost.
Hotell Lappland står för marknadsföring och informationsmaterial.
Ansök senast den 20 januari 2019 klockan 24.00
För mer information om utställningen och ansökan, se Resurscentrum för konst i Norrbotten.