Kurser kring konsten i det offentliga rummet

2016-09-25 10:57

Akademin Valand i Göteborg

På Valand uppmärksammar man just nu konst i det offentliga rummet, vilka utmaningar och frågeställningar som uppstår. I januari 2017 startar två kurser på halvfart

Att beställa och curera samtidskonst i det offentliga rummet, 30 hp:

Hur blir konst till när den utformas i och för det offentliga rummet? Vem kan beställa offentlig konst? Vilka är utmaningarna med att curatera konst i det offentliga rummet? Dessa är några av de grundläggande frågor som kursen försöker besvara utifrån motstridiga uppfattningar av det offentliga rummet och offentlig kultur. Ett av samtidskonstens mest dynamiska utvecklingsområden!

Kursen går på halvfart över ett år. Den är organiserad som en serie intensiva gemensamma träffar och ett antal internetbaserade seminarier. 

Förkunskapskrav:

Du är behörig att söka om du har en kandidatexamen.

50 % dagtid, 16 jan 2017 - 13 jan 2018

Anmälan är öppen 15 september - 17 oktober. Sista dag för att lämna arbetsprov är 24 oktober.

Mer information hittar du på Valands hemsida

Att arbeta konstnärligt i det offentliga rummet, 30 hp:

Hur kan en konstnär ta sig an ett offentligt rum? Vad innebär det att som konstnär arbeta utanför utställningskomplexet med en tidsbaserad och tillfällig konst, med en social praktik, deltagande processer och kritisk urbanism? Vilka är utmaningarna en konstnär möter, när hen arbetar med samtidskonst, mitt i offentligheten? Detta är några grundläggande frågor som kursen försöker besvara, utifrån motstridiga uppfattningar av det offentliga rummet och offentlig kultur. Ett av samtidskonstens mest dynamiska utvecklingsområden!

Förkunskapskrav:

Kandidatexamen eller motsvarande kunskaper.

50 % dagtid, 16 jan 2017 - 12 jan 2018

Anmälan är öppen 15 september - 17 oktober. Sista dag för att lämna arbetsprov är 24 oktober.

Mer information finns på Valands hemsida


Tillbaka till toppen