Mats Ellner, verksamhetschef Folktandvården Medelpad handleder nya tandläkare Magdalena Gjertz. De står i ett behandlingsrum och studerar något på en datorskärm.
Mats Ellner, verksamhetschef Folktandvården Medelpad handleder nya tandläkare Magdalena Gjertz.

Många nya tandläkare ger brist på handledning – då rycker verksamhetschef Mats in

2025-10-31 10:28

Ett stort antal nya tandläkare har anställts i Folktandvården Västernorrland, därför växer nu behovet av handledning. På Centrumkliniken i Sundsvall har därför verksamhetschef Mats Ellner hoppat in och stöttat de nyanställda.

– Ytterst handlar det om behovet, säger Mats. På fredagar var det särskilt svårt att lösa med inresande personal, men jag hade möjlighet att ta det ansvaret själv.

Handleder gärna

Mats har tidigare arbetat som lärare på tandläkarhögskolan i Umeå och utfört handledning mer eller mindre i över tio år, och har alltid gillat att dela med sig av sina erfarenheter.

– Det är väldigt roligt att arbeta tillsammans med de nya unga kollegerna, höra hur de resonerar och ta del av nya kunskaper från tandläkarhögskolan. Det är ett härligt gäng också vilket gör det ännu roligare, säger Mats.

Mats Ellner, verksamhetschef Folktandvården Medelpad handleder tandläkare Magdalena Gjertz.
Varannan fredag jobbar verksamhetschef Mats Ellner kliniskt och handleder nya tandläkare.

Magdalena Gjertz är en av de nya tandläkarna på Centrumkliniken, som får handledning av verksamhetschefen.

– Jag tycker det är kanon att Mats kan steppa in och hjälpa. Han är väldigt duktig, pedagogisk och har mycket erfarenhet också, säger Magdalena.

Borde fler chefer med tandläkarkompetens hoppa in och handleda?

– Om de har tid i sina scheman är det väl bra, men jag har förståelse för att de har andra aktiviteter.

Fler chefer rycker in

Mats är inte den enda chefen som också arbetar kliniskt i verksamheten ibland. Under förra hösten till exempel, arbetade även dåvarande enhetschef på Timrå/Alnö Viveca Ulander på Alnökliniken tillsammans med medarbetare på kansliet. Även Mats företrädare Martin Marklund hade egna patienter.

– Visst förekommer det att chefer går ut och arbetar kliniskt själva, men också att de handleder till viss del, säger Mats.


Tillbaka till toppen