Porträttbild på tandläkarstudenten Lein Hilwah som sommarjobbat på Folktandvården Nacksta i Sundsvall.
Lein Hilwah har under sommaren bland annat arbetat på Folktandvården Nacksta.

”Jag vill alltid utvecklas” – Lein valde Folktandvården och Norge för sommarjobb

2025-07-29 12:00

Lein Hilwah går termin 9 på tandläkarprogrammet i Umeå och i början av sommaren arbetade hon på Folktandvården Nacksta utanför Sundsvall på tillfällig tandläkarlegitimation. Därefter väntade arbete i Norge.

– Jag vill testa olika delar av tandvården och olika arbetsmiljöer, både privat och offentligt, men även utomlands, berättar Lein.

Värdefull erfarenhet

För Lein har sommarjobbet i Nacksta varit en positiv upplevelse.

– Första dagen började med bara två eller tre patienter – i slutet av veckan hade antalet fördubblats, berättar Lein.

Arbetet på kliniken har gett henne värdefulla erfarenheter, bland annat att hantera svårare bedömningar och barnpatienter med särskilda behov. Stödet från handledare och kollegor har varit ovärderligt.

– Det känns tryggt att veta att jag kan få hjälp, samtidigt som jag utvecklas och vågar ta egna beslut, säger Lein.

Manlig och kvinnlig tandläkare i ett undersökningsrum.
Tandläkare Pal Gergely har handlett Lein Hilwah under hennes veckor på Folktandvården Nacksta.

Gedigen handledning

Tandläkare Pal Gergely, som arbetar i behandlingsrummet intill Lein, har varit ett stöd under sommaren.

– Hon är mycket duktig och väldigt, väldigt noggrann med all behandling, säger Pal Gergely, och tillägger att de är tacksamma för att Lein har varit hos dem i sommar.

– Sköterskor och receptionister är otroligt skickliga på att läsa av situationer och underlätta mitt arbete, säger Lein.

Varför valde du att sommarjobba i Folktandvården Västernorrland?

– Jag hade hört att handledning är väldigt bra här, att lönen är konkurrenskraftig och det finns goda möjligheter till specialisering. Om jag vill flytta till Sundsvall efter utbildningen ville jag också se om jag trivs både i staden och på kliniken.

Manlig tandläkare och kvinnlig tandläkare tittar på röntgenbilder i ett undersökningsrum.
”Det känns bra att veta att Pal är där, men att jag också kan”, säger Lein Hilwah.

Från Norrland till Norge

Just att prova på saker är lite av Leins signum. Därför jobbar hon i slutet av sommaren i Norge, på en liten offentligt finansierad klinik. Där ska hon få auskultera en dag på en klinik, specialiserad på tandvårdsrädda patienter.

– Jag blev intresserad efter att ha behandlat en patient med stark tandvårdsrädsla. Där jag ska auskultera arbetar tandläkare och psykolog tillsammans i samma rum, och det ville jag verkligen uppleva, säger Lein.

Specialisttandvård lockar

När tandläkarstudierna är avslutade i januari siktar Lein på att stanna i Norrland och fördjupa sig inom specialistområden, kanske ortodonti.

– Jag är väldigt nyfiken och jag vill alltid utvecklas. Jag kan definitivt se mig själv som specialist i framtiden, men vilken väg dit det blir får tiden visa, avslutar Lein.

 

Om Lein Hilwah

  • Gör: Går sista terminen på tandläkarprogrammet i Umeå, sommarjobbar på Folktandvården Nacksta och i Norge.
  • Ålder: 23 år.
  • Kommer från: Ursprungligen Stockholm.
  • Intressen: Handarbete och långa promenader. Har en lång “bucket list” som inkluderar allt från att cykla på enhjuling till att lära sig nya instrument.
  • Kuriosa: Har varit redaktör för tandläkar- och tandhygienisternas studenttidning ”Sonden”.

 


Tillbaka till toppen