Hela gruppen med handledare, tandsköterskor och tandläkare står uppradade utanför lokalerna till Folktandvården i Sundsvall.
De nya tandläkarna tillsammans med hela teamet av tandsköterskor och superhandledare samlades 1 september för första gången.

Rekordmånga deltagare i Tandakademin Folktandvården Västernorrland – TAK

2026-09-04 11:30

1 september gick startskottet för ännu en omgång av Tandakademin Folktandvården Västernorrland – TAK. Med rekordmånga deltagare väntar nu ett år av utveckling, handledning och lärande för länets nya tandläkare.

Solen sken över Folktandvården Centrum i Sundsvall när deltagarna samlades för årets uppstart som är den femte i ordningen. För många var det en efterlängtad dag fylld av förväntan. För några var det dessutom den första dagen på jobbet efter avslutade studier.

Stämningen påminde om en skolstart. Nya kollegor skulle lära känna varandra, nya lokaler upptäckas och ett nytt yrkesliv ta sin början. Pirret gick nästan att ta på.

Representanter från nästan hela länet fanns på plats. Gemensamt för dem alla är att de nu inleder ett år av lärande, handledning och utveckling tillsammans.

Får växa i sin yrkesroll

Satsningen riktar sig till nyexaminerade tandläkare som arbetar på egen legitimation. Tomas Niemelä är en av fyra superhandledare och har varit med sedan starten.

– Det här är femte gänget som jag tar hand om. Jag har varit med från början. Just nu är vi elva tandläkare och fyra handledare, och det behövs. Målet är att varje tandläkare tar med sig sin ordinarie sköterska så att man får arbeta som ett team, säger Tomas Niemelä.

Deltagarna har olika erfarenheter med sig. En del har arbetat sedan början av året, andra sedan sommaren och några är helt nya i yrket. De flesta är utbildade i Umeå men gruppen rymmer även tandläkare från andra lärosäten i Sverige och utomlands.

– Alla som börjar här är färdiga tandläkare, men fortfarande nybörjare. Första dagen handlar om att lära känna lokalerna, men redan efter lunch träffar de patienter för undersökningar och jourverksamhet. Jourtandvård tillhör yrket, så det är bra att få lära sig det under handledning, säger Tomas Niemelä.

Unikt koncept i Sverige

Tandakademin Folktandvården Västernorrland – TAK är en viktig del i Folktandvårdens arbete med att rekrytera och behålla kompetens. Genom ett strukturerat introduktionsår med erfarna handledare får nya medarbetare möjlighet att utvecklas, bygga trygghet och växa in i sin profession. De får också ta del av föreläsningar under året med både specialister och allmäntandläkare.

Jenny Edling, tillförordnad tandvårdsdirektör deltog under invigningen och betonade betydelsen av satsningen.

– Det är en viktig satsning för Folktandvården och ni är medskapare av konceptet. Det unika är att ni får stöd av erfarna tandläkare som är avsatta enbart för handledning och inte har egna patienter under tiden. Jag önskar er stort lycka till och hoppas att året blir både lärorikt och värdefullt, sa Jenny Edling.

Du blir aldrig fullärd

För Tomas Niemelä är handledarrollen en av de mest givande delarna av arbetet.

– Att få se den unga generationen växa och bli självständig är det bästa. De kommer hit och efter ett år känner de att de behärskar väldigt mycket mer, även om man aldrig blir fullärd som tandläkare.

Nästa år är det 40 år sedan han själv tog examen från tandläkarutbildningen i Umeå.

– Det är roligt att få vara med och föra kunskapen vidare.

Under året kommer deltagarna att få stöd i allt från vardagliga behandlingar till mer komplexa patientfall. De får också möjlighet att arbeta med jourtandvård och utveckla sin kliniska kompetens tillsammans med handledarna.

– Träffar ni en patient på er klinik kan ni boka in den på vår tid här så får ni stöd tillsammans med oss. Då kan vi också arbeta med mer komplicerade fall, säger Tomas Niemelä.

En investering för framtiden

När den första dagen gick mot sitt slut hade deltagarna både hunnit lära känna varandra och påbörjat arbetet med sina första patienter. Nu väntar ett år fyllt av utbildning, erfarenhetsutbyte och praktisk träning.

För Folktandvården är det här en långsiktig investering i medarbetarna, verksamheten och framtidens tandvård i Västernorrland. Och om den förväntansfulla stämningen under invigningsdagen är någon värdemätare väntar ett år med både lärande, gemenskap och utveckling. Inte minst för de elva tandläkare som just tagit sina första steg in i yrkeslivet på egen legitimation.

Om Tandakademin Folktandvården Västernorrland – TAK

TAK invigning 2026-09-01_FTV Ånge_Amanda Marquz_tdl.jpg

Amanda Marquz är tandläkare vid Folktandvården i Ånge. ”Det är kul och spännande att starta idag”, säger hon.

TAK invigning 2026-09-01_FTV Ö-vik teamet.jpg

Hela teamet från Folktandvården i Örnsköldsvik på plats. Från vänster: Caroline Stenberg Eriksson, tandsköterska, Oskari Mäkinen, tandläkare, Tilde Tarberg, tandläkare och Susanne Molin, tandsköterska.

TAK invigning 2026-09-01_FTV Kramfors teamet_Kawsar o Ida.jpg

Tandläkare Kawsar Ali Abed och tandsköterska Ida Olofsson från Folktandvården i Kramfors.

TAK invigning 2026-09-01_superhandledare och Amanda.jpg

Tandläkare Jane Chu, Walaa Rushdi Aref, tandsköterska Amanda Eriksson (mitten), tandläkare Tomas Niemelä och Sofia Kindvall. Dessa tar hand om TAK-adepterna och tandläkarna är deras superhandledare kommande år.


Tillbaka till toppen