Inför övergången till Lifecare SP

2025-04-29 09:59

LifeCare SP kommer att ersätta Prator som IT-stöd för samordnad planering. För att underlätta övergången finns det en del förberedande arbete att göra och en övergångsrutin för pågående ärenden.

Den 13 maj ska alla som i dag använder Prator (slutanvändare i Region Västernorrland och länets kommuner) börja använda Lifecare SP för att hantera nya ärenden. Inför övergången från Prator till Lifecare SP är det bra att avsluta så många ärenden som möjligt i Prator.

Pågående ärenden vid systembytet

Pågående ärenden som inte går att avsluta i Prator behöver manuellt flyttas av respektive verksamhet till Lifecare SP. För att minska mängden manuellt arbete uppmanas verksamheterna att redan nu stänga pågående SIP:ar i Prator som inte längre är aktuella.

Rutin för hantering av pågående ärenden i Prator vid systembytet.

Verksamhetsrutiner

Inför övergången till Lifecare SP är det av stor vikt att alla verksamheter ser över och dokumenterar sina egna rutiner. För att stötta och underlätta i detta arbete finns en utsedd resurs som kan hjälpa till med att dokumentera de framarbetade rutinerna.

Mer information och svar på vanliga frågor

Här kan du läsa mer om införandet av Lifecare SP

Vanliga frågor och svar om Lifecare SP


Tillbaka till toppen