#86883

Sollefteå sjukhus

Hej!
En fråga till dig Elisabeth, har du sett hur din partiledare slår sig för bröstet och säger: Nu är det slut med neddragningar? Hur känns det? Jag har en dotter som har Anafylaki dvs det är frågan om minuter om hon kommit i kontakt med nötter..tanken på att färdas till sundsvall då behöver jag väl inte ens skriva..Har även en son med autism som så sent som i somras försökte ta sitt liv genom tabletter..Jag tänker att jag kan förlora mina barn som är allt för mig men tydligen inte är värda nått i era ögon!? Någon av er sa: Tid är pengar..jag säger att tid är liv eller död! Inga pengar i världen kan ersätta liv som kommer krävas av detta idiotiska förslag. Och varför lägga ned ett sjukhus som fungerar utmärkt och dit människor även från sundsvall helst åker till. Ett sjukhus som dessutom hållit budget bäst av alla sjukhus. Läggs sjukhuset ned så kommer Ådalen utarmas!
Hoppas du orkade läsa min åsikt, inte för att det hjälper, men min röst kommer ni aldrig få igen, gäller även alla mina vänner.
MVH

av Ensamstående pappa
Frågan ställd till

Översikt

Alla svar

#86884

Svar: Sollefteå sjukhus

Hej,
Tack för ditt mail, det berör.

Det är med stor förståelse och djupt respekt som vi dagligen tar emot upplevelser om den oro som finns kring behovet av förändringar inom landstingets specialistvård.

Vi har svårt att idag kunna berätta vilka förändringar som slutligen blir aktuella på respektive ort i länet. Det vi hittills har är ett arbetsmaterial/underlag från tjänstemannaledningen, som vi nu kommer att belysa ur olika perspektiv. Vi kommer att skaffa oss fördjupad information och faktaunderlag om de förslag som föreligger samt möjliga alternativ.

Klart är att vi inte kommer ifrån behovet av förändringar, effektiviseringar och utveckling av verksamheterna, i kombination med ökade intäkter, för att på både kort- och lång sikt kunna säkra en patientsäker vård i hela länet.

Våra utgångspunkter i detta arbete är flera. Bland andra är det att vi ska ha tre sjukhus kvar i länet samt att det akuta omhändertagandet ska kunna säkerställas i hela länet.

Det som lyfts fram i tjänstemannaledningens underlag om förslag vid förändringar i Sollefteå, är bland annat avveckling av alla planerade och akuta operationer. Men en akutmottagning med medicinkompetens föreslås att finnas kvar.

Kan tyvärr idag inte tydligare redogöra för vad som förändras vid respektive ort. Vi hoppas på att kunna ha fler besked i närtid, men allt ska genomgå noggrann process för att säkerställa att vi har bästa tänkbara underlag, för att kunna fatta väl övervägda beslut.

Tveka inte att höra av dig igen, om du har andra frågor eller synpunkter.


Med vänlig hälsning
Kim Lundin | Politisk sekreterare
Socialdemokraterna i landstinget Västernorrland

0611 – 800 86
kim.lundin@rvn.se

Frågan besvarad av

Tillbaka till toppen