#86845

Nedläggningsförslaget av barnsjukvården Örnsköldsv

Hej

Jag undrar över hur konsekvensbeskrivningen ser ut för barn och ungdomar som har kroniska sjukdomar eller som genomgår en utredning. Dessa barn/familjer behöver återkommande specialistvårdskontakter men hög koninuitet för att få vardagen att fungera.
Är tanken att alla besök och behandlingar ska utföras i Sundsvall? Inkluderar besparingsförslaget då även alla reskostnader? Finns det någon samhällsekonomisk tanke med i sparförslaget då det för barnen alltid medför att det är minst ytterligare en till som ska vara borta från förvärvsarbete och genomföra den resan? Har ni tittat på andra besparingsförslag som inte slår mot en av målgrupperna som hela samhället är överens om ska prioriteras dvs. barnen?

av Marie M
Frågan ställd till

Översikt

Alla svar

#86846

Svar: Nedläggningsförslaget av barnsjukvården Örnsköldsv

Hej Marie,
Tack för ditt mail.

Underlaget som nu överlämnats av tjänstemannaledningen till politiken ska beredas i respektive nämnd och styrelse. När det beträffar specialistvården som du skriver om, bereds det av hälso- och sjukvårdsnämnden.

De har vid sitt senaste sammanträde beslutat om att begära ytterligare underlag och konsekvensbeskrivningar, för att kunna göra riktiga bedömningar av underlaget.

Mer om processen och arbetet med insatsplanen finns att läsa om på http://www.lvn.se/Demokrati-och-insyn/Sa-styrs-landstinget/hallbar-ekonomi-2018/



Med vänlig hälsning
Kim Lundin | Politisk sekreterare
Socialdemokraterna i landstinget Västernorrland

0611 - 800 86
kim.lundin@rvn.se

Frågan besvarad av

Tillbaka till toppen