#86813

Medicinsk rehab i Härnösand

Hej Ewa.Är motståndare till att med.rehab i Härnösand läggs ner!!
Varför kan inte Landstinget satsa på Specialist Rehabilitering i Härnösand för hela Västernorrland? Då kunde Sundsvalls sjukhus rikta in sig på sjuka och operationer.
Kanske på sikt medicinsk forskning, ta tillvara på och utveckla den duktiga personal vi har!
Går inte att skära ner hur mycket som helst,som i sin tur blir dyrare med stafettläkare. Det behövs något som lockar tillbaka läkare och sköterskor till Sundsvalls / Härnösand. Här i Härnösand har landstinget skurit ner mycket tidigare. Hög tid att satsa på Medicinsk Rehab center. Många använder varmbadet som gör att värkproblem lindras.Härnösands kommun skulle också delta i utvecklingen och kostnader av Medicinsk Rehabutveckling till Medicinsk,rehabiliterings center,eftersom det kommer att ge Härnösands fler arbetstillfällen! Är mycket missnöjd hur Landstinget missköter våra skattepengar!
Hur tänker ni/du? Vi är många som vill ha rehab kvar!!

av Britt-Inger Rask
Frågan ställd till
Ewa Back (S) Hälso- och sjukvårdsnämndens ordförande

Översikt

Alla svar

#86814

Svar: Medicinsk rehab i Härnösand

Hej Britt-Inger!
När det gäller Medicinskt Rehab i Härnösand så är en anledning till att den ska utredas att en del av dagens patienter i framtiden sannolikt ska vårdas på endast en eller två platser i landet. Det handlar om högspecialiserad vård. Hälso-och sjukvårdsnämnden har gett förvaltningen i uppdrag att beskriva konsekvenserna av en nedläggning. Patientsäkerheten är ett annat uppdrag som nämnden lagt.
När det gäller varmbadet så är det främst primärvården som nyttjar det, samt patientföreningar. Om jag inte är fel underrättad "sorterar" badet organisatoriskt under primärvården och omfattas inte av Specialistvårdens förändringar.
Med vänlig hälsning,
Ewa Back

Frågan besvarad av
Ewa Back (S)
Hälso- och sjukvårdsnämndens ordförande

Tillbaka till toppen