#86719

Landstinget besparingar

Hej. Om du skulle få konkreta bevis på att förslagna besparingar, som nedläggning av stora delar Sollefteå sjukhus inte i längden blir en besparing utan istället medför ökade kostnader för landstinget, är du då beredd att ompröva din ståndpunkt och söka andra besparingsalternativ före beslut

av Lena Svensson
Frågan ställd till

Översikt

Alla svar

#86720

Svar: Landstinget besparingar

Hej Lena,
Tack för ditt mail.

Mitt namn är Kim Lundin och jag är politisk sekreterare för Socialdemokraterna i landstinget Västernorrland. Jag har fått i uppdrag att svara på din fråga.

Om det är så att risk- och konsekvensanalyserna eller den belysning av de ekonomiska förutsättningarna som ska genomföras, nämnvärt skulle avvika från det underlag vi hittills har mottagit, så innebär det givetvis att vi får väga de nya uppgifterna mot de gamla för att göra en bedömning av vad som är klokt.

Det är primärt hälso- och sjukvårdsnämnden som just nu arbetar med underlaget som avser specialistvården och där tar fram de kompletteringar och den information de bedömer nödvändig, för att kunna fatta beslut om den fortsatta inriktningen i landstingets arbete med att minska kostnaderna motsvarande 240 miljoner kronor till år 2018.

Hälsningar
Kim Lundin | Politisk sekreterare
Socialdemokraterna i landstinget Västernorrland

0611 - 800 86
kim.lundin@rvn.se

Frågan besvarad av

Tillbaka till toppen