Ang. Länsverksamhetschefer och centralstyrning.
Hej Jan-Olov.
2012 ändrade den numera sparkade landstingsdirektören från 3 sjukhusledningar till en länsorganisation, där det först var 4 chefer som sedan i September 2015 utökades till att vara ett 20 tal chefer som delade på samma chefsnivå.
Under denna tid har Västernorrlands Läns landsting gått från att klara vårdgarantin i över 90% av fallen till idag runt 65% av fallen.
Det är helt ok om du svarar utifrån den sista delen i detta organisationsförändringsarbete som började i September 2015.
Hur lång tid tycker du är skäligt för denna organisation att få på sig att börja fungera? (Obs! bara denna fråga jag vill ha svar på, inget annat)
Översikt
Alla svar
Svar: Ang. Länsverksamhetschefer och centralstyrning.
Hej Tobias!
Tack för dina frågor.
Den nu pågående omställningen inom LVN har pågått i etapper sedan hösten 2012.
Den förändring som du hänvisar till har nu funnits på plats i snart ett år (Organisationen med Länsverksamhetschefer fullt ut (och avveckling av Vårdområdescheferna) startade sept -15). Under den tiden har mycket arbete lagts på att etablera lednings- och stödstrukturer för det nya parallellt med att den vardagliga verksamheten skötts fullt ut. En ny förvaltningschef tillträdde under senhösten -15.
Det är rimligt att en så stor och komplex verksamhet som specialistvården är behöver tid att arbeta igenom alla de olika delar som berörs av förändringen. Det finns många kopplingar även utanför den egna verksamheten, t.ex. andra Landsting i och utanför vår egen sjukvårdsregion, samtliga primärvårdsgivare i länet (offentliga och privata), länets alla kommuner, m.fl. I sammanhanget är det bra att komma ihåg att just hälso- och sjukvård är ett av de mest komplexa välfärdssytem som vi byggt upp i vårt samhälle. Förgreningar och verksamhetssamband är mycket omfattande. Det är ett helt system där ”allt påverkar allt”.
I det sammanhanget är ett år för att etablera den nya strukturen inte en lång tid. Att skapa en grundstruktur som har grundläggande förutsättningar att fungera tar 1-3 år, beroende på hur omfattande omställningen är. Vår omställning är omfattande. En god effektivitet i samtliga verksamhetsflöden tar längre tid, ytterligare några år är en rimlig bedömning. Här skiljer sig inte ett landsting från andra stora och komplexa verksamheter, offentliga som privata. Omställning och organisatoriska förändringar tar tid att genomföra.
Min bedömning är att minst 2 år, d.v.s. tidigast hösten 2017 är en rimlig tid för verksamheten att klara sin omställning och utföra vård i den omfattning som länets invånare behöver.
Du använder väntetidsstatistik som ett exempel på det organisatoriska problemet. Statistiken är korrekt. Problemet med en vikande tilllgänglighet finns även på nationell nivå.
Med vänlig hälsning
Jan-Olov Häggström (S) vice ordförande landstingsstyrelsen