PVJ HC Centrum
Efter samtal med 1177 så åkte jag in på fredagskvällen till primärvårdsakuten. Jag hade så ont i magen att jag låg på golvet. P.g.a smärta somnade jag på britsen efter att doktorn undersökt mig.Han sa att jag troligen hade ätit lingon å blåbär från skogen, som var oskölda. Nåt med hare eller hundpink?????Inga fel hittades och jag åkte hem med smärtor vid 23:15.Hela söndagen å måndagsmorgonen så kräktes jag efter att ha ätit nåt,Onti magen så jag kände livslusten försvinna
Sedan blev det riktiga akuten å där såg man att jag fått ljumskbråck å troligen haft stopp i tarmen. Nu väntar jag på operation.
Min tanke är att,varför finns PVC.Mycket personal kostar skattepengar, till vilken ingen nytta? Flytta alla doktorer å sköterskor till riktiga akuten, för där finns specialisterna och resurserna.
Översikt
Alla svar
Svar: PVJ HC Centrum
Hej Stalun,
Inledningsvis får jag beklaga den upplevelse du haft av primärvårdsjouren. Hoppas att du mår bättre nu!
Det är svårt för mig att svara på vad som hände i ditt specifika fall. Det bästa du kan göra för att få en uppföljning av vad som hänt och inte hänt, är att kontakta ansvarig chef vid den mottagning du besökte. Lämna gärna dina synpunkter på nedan länk, så skickas de till ansvarig verksamhetschef som tar kontakt och tittar närmare på det som hänt.
https://www.lvn.se/Vard-o-halsa/Synpunkter-pa-varden/Om-du-inte-ar-nojd/
Hoppas att du mår bättre idag och att du fått den hjälp du behöver.
Mvh
Erik Lövgren