#86271

Vårdplatser

Hej,
Är det sant att ni funderar på att stänga vårdplatser för att komma åt de dyra stafettkostnaderna?

Är det verkligen så smart i ett sånt här läge att dra ner på vårdplatser?
LVN är det landsting som är sämst på att klara vårdgarantin och ni har sagt att väntetiderna måste kortas. Hur har ni tänkt att det ska gå om ni minskar på vårdplatser? Och hur har ni tänkt att ni ska kunna ta hem utomläns operationerna?

av Jenny
Frågan ställd till
Erik Lövgren (S) Ordförande i Regionstyrelsen

Översikt

Alla svar

#86272

Svar: Vårdplatser

Hej Jenny,
Tack för din fråga.

Det stämmer att hälso- och sjukvårdsnämnden fått ett förslag från specialistvården om att reducera antalet vårdplatser inom medicinområdet. Det handlar om att justera ned det antalet som fullmäktige tidigare har beslutat om, men som idag ändå inte är öppna. Redan idag är det färre vårdplatser öppna och tillgängliga än fullmäktige tidigare har beslutat om, på grund av bland annat sjuksköterskebrist och därmed patient- och arbetsmiljösäkerhet.

Skulle förslaget om att minska antalet vårdplatser inom medicinområdet med 29 stycken bli beslut, så innebär det fortfarande ett politiskt uppdrag att öppna och bemanna för 30 stycken fler vårdplatser inom medicin, än vad som är tillgängliga idag.

Förslaget innebär inte att några idag tillgängliga vårdplatser ska stängas. Tvärtom, ska fler vårdplatser öppnas så snart som personal kan rekryteras.

Frågan besvarad av
Erik Lövgren (S)
Ordförande i Regionstyrelsen

Tillbaka till toppen