Försämrad vård i Ångermanland
1. Förstår ni politiker vad ni håller på att ställa till med? En förändring blir aldrig bra om inte de som blir berörda får vara med i processen. Lyssna och ta till er av ANDRA än de tjänstemän som är tillsatta för att klara av nedskärningarna.
Läs Jörgen Rutegårds insändare i ÖA 20 och 22 dec
2. Janne, när vi träffades sist kommer jag ihåg att du sa att du tycker om att jobba med arbetsmiljöfrågor. Du är säkert väldigt duktig på det. Kan inte du komma med förslag på förbättringar i arbetsmiljön för personalen så att vi minskar stafettkostnaderna som är det största problemet?
3. Jag har arbetat med annat i 10 år och kommit tillbaka till operationsavdelningen Vi har nu många ambitiösa unga läkare på gång men de skräms bort av ständiga hot om försämringar. Hur ska ni göra för att behålla läkare och sjuksköterskor som kan få jobb var som helst.
4. Klimatet har förändrats och vintrarna har många dagar med svår halka. Inte ens plogbilarna kan ta sig fram och åker i diket. Jag vet eftersom Steve och jag har en plogbil och jag brukar följa med. Hur skulle en svårt sjuk i Myckelgensjö komma till Sundsvall eller Umeå när det är tillräckligt svårt att komma till Ö-viks sjukhus ?
Förändringarna kommer att döda några
Översikt
Alla svar
Svar: Försämrad vård i Ångermanland
Hej Agneta!
Tack för dina frågor.
Att värna befintlig personal och att arbeta för förbättringar i till exempel arbetsmiljö, kompetensutveckling- och karriärmöjligheter är viktiga och också prioriterade politiska frågor.
Behoven av rekrytering och kompetensutveckling kan vara olika både vid olika kliniker och inom samma klinik vid olika enheter. Därför måste ansvariga enhetschefer arbeta med dessa frågor utifrån sina specifika förutsättningar. Det vi kan göra och också gör som politiker är att skapa möjligheter för dessa rekryterings- och utvecklingsinsatser.
Vi visar också i vår Landstingsplan vikten av en god arbetsmiljö och har sammanfattat det i följande punkter:
● medarbetarnas idéer och kompetens tas tillvara i prioriterings- och förbättringsprocesser.
● chefer på alla nivåer ges stöd och goda förutsättningar.
● anställda ska ha attraktiva arbetsvillkor.
● alla landstingets medarbetare, samt anställda hos privata vårdgivare, ha rätt till heltidsanställning och kollektivavtal.
● det finns möjlighet att vidareutbilda sig samt forska på betald arbetstid.
● den genomsnittliga sjukfrånvaron inom landstinget ska minska för att nå målet om högst 4%
När det gäller din fråga om akutsjukvården i Sollefteå, så finns akutmottagningen vid Sollefteå sjukhus kvar. Möjligheten till första bedömning, behandling och smärtlindring sker vid Sollefteå sjukhus. Däremot om skadan behöver opereras akut så skickas patienten, efter första bedömningen/behandlingen i Sollefteå, vidare till i första hand Örnsköldsviks-eller Sundsvalls sjukhus, där sådana resurser finns. Viktigt är att komma ihåg att våra ambulanser har både kompetens och utrustning för en första akut bedömning och behandling.
Med vänlig hälsning,
Jan-Olov Häggström
Vice ordförande landstingsstyrelsen Västernorrland