Namnbyte?
Läste i ST om ev. namnbyte av VC. Detta skulle belasta en redan ansträngd ekonomi till en beräknad kostnad av > 800000 kr. Vad är sant? Fattas så huvudlösa beslut i dessa spartider? Vilka signaler sänder man till vårdpersonal/ väljare om detta? Hur är det "tänkt" att bli? Vill gärna ha ett snabbt och ärligt svar.
MVH
Stig Ringblom
Översikt
Alla svar
Svar: Namnbyte?
Hej Stig!
I början av februari 2011 beslutade beställarutskottet och landstingsstyrelsen att den landstingsdrivna primärvården måste byta namn eftersom det skedde förväxlingar när både det samlade namnet för all primärvård i länet och landstinget egen primärvård hade samma namn:”Primärvården landstinget Västernorrland”. Namnbytet borde naturligtvis ha gjorts redan i januari 2010 då Vårdvalet infördes.
Vid junisammanträdet bestlutade en enhällig Folkhälso- Primärvård och Tandvårdsnämnd att den landstingsdrivna primärvården skulle heta Hälsocentraler Västernorrland. Det har under många år varit ett önskemål från ett flertal partier i landstinget att byta namn från Vårdcentral till Hälsocentral. När Hälsocentral dessutom används av våra grannlän och att vi nu ökar hälsoprofilen inom primärvården kändes det naturligt att välja detta namn.
Eftersom vi tyckte att den preliminära beräkningen för namnbytet var för hög (2-3 miljoner) gav nämnden i uppdrag till landstingsdirektören att återkomma med en tydlig redovisning som var kostnadseffektiv. Vid fredagens nämndsmöte presenterades förslaget på 880.000:- där landstinget stärker varumärket genom att förse de 22 Hälsocentralerna med lika skyltning, korrespondens, ändring i dataregister där även personalkostnader ingår m.m. Efter kontakt med Vägverket har även de sett över skyltningen till landstingets Hälsocentraler. Översynen av skyltning och en förstärkning av varumärket var klart nödvändig oavsett namnbytet varför det känns extra angeläget att detta nu ska genomföras.
Ingeborg Wiksten (FP)
Ordförande Folkhälso- Primärvård- och Tandvårdsnämnden
Landstinget Västernorrland