
Stabsläget fortgår på sjukhuset i Sundsvall
2023-10-18 15:28
Läget är fortfarande ansträngt på sjukhuset. Tillgången på vårdplatser ser något bättre ut men cirka 40 patienter med covid har behov av isolering/kohortvård och fortfarande är en hög andel medarbetare sjuka.
Patienterna på sjukhuset med covid-19 är främst äldre och sköra, smitta har bekräftats på några äldreboenden i Sundsvalls kommun.
Covid-19 ökar i Västernorrland, just nu berör det främst Sundsvall men det finns smittspridning i hela länet.
På grund av smittspridningen råder besöksförbud på vissa vårdavdelningar på sjukhuset i Sundsvall. Om det finns särskilda skäl för besök/närvaro, kontakta aktuell avdelning.
Inom kort startar vaccinationerna mot covid-19 och säsongsinfluensa, med start på kommunens särskilda boenden. För riskgrupper och personer över 65 år finns vaccination tillgänglig från den 7 november, övriga kan få sitt vaccin från den 4 december.
Läs mer och boka tid för vaccination på 1177.se: https://www.1177.se/.../boka-vaccination-i-vasternorrland/