
Sveriges Skateboardförbund har fått projektstöd för utveckling i länet
Genom att lyfta fram konkreta initiativ vill vi visa hur våra gemensamma resurser kan omsättas i värdefulla insatser för invånarna i länet. Vi bad Jesper Ferrari Bourner från Sveriges Skateboardförbund att beskriva vad projektstödet betytt för att utveckla skateboardintresset i länet.
Hur skulle ni beskriva ert projekt?
Vi har besökt olika orter i Västernorrland för att fånga upp skateboardintresserade och underlätta för dem att engagera sig i att skapa fler/bättre förutsättningar för åkning på deras ort. I steg 1 har vi kartlagt och skapat kontaktpersoner och organisationer på varje ort, i steg två har vi hållit träffar med workshop för att komma fram till insatser/aktiviteter kopplade till skateboard. Varje ort har haft olika förutsättningar och behov och vi har kunnat anpassa insatserna till det genom att skapa bra kontakter på varje ort.
Målet är att kunna skapa bättre förutsättningar för de som redan åker, skapa fler kontaktytor mellan skateboardintresserade i Västernorrland och underlätta för fler som vill börja åka skateboard.
I nästa steg handlar det om att utvärdera och tillsammans med deltagarna komma fram till hur vi kan hålla liv i de insatser vi gjort i år och se vilka saker vi kan bygga vidare på.
Vilka faktorer tror ni har varit avgörande för att projektet ska lyckas?
Att vi haft stort fokus på att tidigt i projektet söka kontakt med personer, organisationer, fritidsgårdar och kommuner för att hitta målgruppen och lära känna varje ort. Vi har också gjort flera fysiska besök, samt haft med låneutrustning och haft prova-på verksamhet i samband med våra besök. Det har gjort att vi kunnat lära känna målgruppen, att vi synts på platsen och att intresserade har kunnat pröva åka.
Har ni några tips till andra som planerar att söka projektstöd?
Det är viktigt att ha en plan med tydliga ramar och en idé om vad en vill uppnå i sitt projekt, samtidigt är det bra om det finns utrymme för att projektets deltagare ska kunna forma projektet. Det är svårt att veta på förhand exakt deltagarna vill eller behöver. För oss har det varit viktigt att kunna anpassa våra insatser utifrån deltagarnas önskemål och behov så att projektet gör så mycket nytta som möjligt för målgruppen.
Finns det något annat ni vill skicka med eller lyfta som viktigt?
Den personliga kontakten med målgruppen har varit väldigt viktig för oss. På de platser vi inte tidigare haft kontakt med t.ex en skateboardförening så har det varit avgörande att ringa runt till fritidsgårdar, kommuner, skolor, enskilda skateboardåkare och gräva för att hitta målgruppen för att nå ut till dem. Det är något vi lagt mycket fokus på utöver att kommunicera projektet i sociala medier, lokala Facebook-grupper m.m.
Projektledare: Jesper Ferrari Bourner.