Europaforum Norra Sverige 2026

Europaforum Norra Sverige är en mötesplats om EU-politiken som varje dag påverkar utvecklingen i norr. Tre år efter att Sverige inledde sitt EU-ordförandeskap i Kiruna, tillsammans med  EU-kommissionen, samlas vi där. Tillsammans ska vi tala om platsens betydelse för EU:s konkurrenskraft, lära nytt, diskutera och analysera.

Europaforum är norra Sveriges stora årliga konferens för EU-frågor som nu arrangeras för trettionde gången. En kunskapsarena om frågorna som kan verka svåra, men är viktiga att förstå och påverka.

  • Vad står på spel för norra Sverige i förhandlingarna om EU:s långtidsbudget?
  • Hur ska vi navigera mellan olika intressen i kampen om de arktiska naturresurserna?
  • Hur skulle en svensk EU-politik som är gynnsam för norra Sverige kunna se ut?

Under forumet kan du lyssna på beslutsfattare från EU och nationell nivå i dialog med regionala och lokala politiker. Du kan själv vara med i samtal, få nya perspektiv och fördjupa din kunskap.

Konferensen pågår lunch till lunch 7-8 maj på Aurora kultur & kongress i nya Kiruna centrum.

Om stadsflytt, gruvtur och stadsrundtur

Förutom själva konferensen Europaforum erbjuder vi ett paket onsdag kväll 6 maj med middag på Hjalmar Lundbomsgården där historikern Curt Persson berättar Storyn om Kiruna. Busstransport till och från hotell ingår.

På torsdag förmiddag den 7 maj kan du välja på en guidad tur med buss i gamla och nya Kiruna eller ett gruvbesök i LKAB.

Vi erbjuder även några olika alternativ för den som på egen bekostnad vill stanna i Kiruna över helgen. Passa på att åka skidor i arktiska fjällen eller besöka det världsberömda Ishotellet i Jukkasjärvi!

Boka tidigt och få rabatt! Till och med 30 januari erbjuder vi Europaforum till extra förmånligt pris.

Anmälningsalternativ

Aktiviteter

Onsdag 6 maj kl 18-20.30, 500 kr
Middag på Hjalmar Lundbomsgården
Curt Persson, professor i historia, som presenterar Berättelsen om Kiruna

Torsdag 7 maj kl 8.00-11.30, 300 kr
Guidad stadstur med buss i gamla och nya Kiruna

Torsdag 7 maj kl 8.00-11.00, 300 kr
Besök i LKAB:s gruva, inklusive transport tur och retur från nya centrum

Europaforum

Plats: Aurora kultur & kongress
Tid: börjar med lunch kl 12 den 7 maj och avslutas med lunch kl 12 den 8 maj
Avgift fram tom 30 januari 2026 1500 kr
Avgift 31 januari-27 mars 2000 kr

I konferensavgiften ingår fika och lunch 7 och 8 maj samt middag 7 maj.
Sista anmälningsdag: 27 mars

Anmäl dig här:

Europaforum 2026: Deltagare

Hotellalternativ

Arrangören har förbokat hotellrum på följande anläggningar som finns tillgängliga fram till och med 27 mars 2026. Du anger datum och antal nätter du vill boka i anmälan.

  • Best Western Hotel Arctic Eden
  • Camp Ripan
  • Elite Hotel Frost
  • Scandic Kiruna

För frågor om bokning, kontakta:

e-post: nexgrupp@nex.se
Telefon: 0920-753 30

Information

Startdatum

2026-05-07 12:00

Slutdatum

2026-05-08 12:00

Plats

Kiruna

Tillbaka till toppen