
Ny donationsmetod införd i Örnsköldsvik – kan rädda fler liv
2026-06-25 09:00
En ny väg till organdonation har införts vid Örnsköldsviks sjukhus. Metoden används som ett komplement till den etablerade donationsformen inom svensk sjukvård och kan bidra till att fler patienter får tillgång till livräddande organtransplantationer.
Metoden DCD gör det möjligt att utföra fler organdonationer. Den infördes redan 2024 vid sjukhuset i Sundsvall och nu följer Örnsköldsvik efter.
– Det finns bara en död, när hjärnans samtliga funktioner totalt och oåterkalleligt har fallit bort, men det finns två sätt att donera organ efter döden, säger Eli Gladnikoff, intensivvårdsläkare i Örnsköldsvik.
Två vägar till organdonation
DBD, donation efter hjärndöd, är den vanligaste formen av organdonation i Sverige. DCD (Donation after Circulatory Death) innebär att organ doneras efter att patientens hjärta och blodcirkulation har stannat och döden har konstaterats utifrån permanent cirkulationsstillestånd.
Den viktigaste skillnaden är alltså att vid DCD konstateras döden efter att hjärtat slutat slå och cirkulationen upphört, medan döden vid DBD konstateras genom att all hjärnfunktion oåterkalleligt har upphört trots att hjärtat fortfarande slår.
– DCD-donation kan bli aktuell när intensivvården inte längre är till gagn för patienten, beslut har fattats om att avbryta livsuppehållande behandling och döden förmodas inträffa inom tre timmar. Efter att hjärtat stannat och döden konstaterats sker en snabb samordning för att genomföra donationen, säger Eli Gladnikoff.
Metoden gör det möjligt att tillvarata organ från fler potentiella donatorer än tidigare, vilket kan bidra till att minska bristen på organ för transplantation. För patienter som väntar på hjärta, lever, lungor eller njurar kan varje ytterligare donation vara avgörande. Totalt sett står runt 780 personer i kö för organtransplantation i Sverige, enligt Donationsregistret.
Särskilt utbildat team
Processen kräver noggrann planering och samordning. Före donation genomförs medicinska utredningar för att bedöma om organen är lämpliga och för att klarlägga den avlidnes inställning till donation. Eftersom organ snabbt påverkas av syrebrist efter hjärtstopp behöver processen ske skyndsamt.
För att införa metoden har personalen vid Örnsköldsviks sjukhus utbildats i samarbete med transplantationscentrum i Göteborg och ett erfaret donationsteam från Norrlands universitetssjukhus. Det lokala DCD-teamet består av läkare, sjuksköterskor och undersköterskor från anestesi- operations- och intensivvårdsverksamheten.