
Personalen på plats – ny rättspsykiatrisk avdelning tar form
2025-09-01 08:30
Det doftar målarfärg i de nybyggda lokalerna vid Rättspsykiatriska Regionkliniken i Nacksta. Bostadsrummen är än så länge oanvända, och personalutrymmena står klara att tas i bruk av de medarbetare som ska utforma verksamheten på en helt ny avdelning.
De nya avdelningarna är färdigställda med väggfasta möbler, säkerhetsanpassade badrum samt gemensamma utrymmen som är utformade för att möta både patientsäkerhet och vårdbehov.
Varje avdelning har tillgång till en säkerhetsklassad balkong samt ett frigångsområde där patienter kan vistas en timme per dag. Balkongerna ger ytterligare utrymme för utevistelse, vilket bedöms som särskilt relevant under sommarhalvåret.
– Balkongerna kompletterar frigångsområdena och bidrar till bättre möjligheter för patienterna att vistas utomhus, säger My Nyman, psykiatrisjuksköterska och utslussningsansvarig på den nya avdelningen.
Rum för aktivitet och lärande
De första patienterna flyttar in inom kort. Flera av dem har fram till nu varit placerade vid sjukhuset i Sundsvall, där delar av rättspsykiatrin fortfarande är lokaliserad. Flytten innebär att samtliga rättspsykiatriska vårdplatser successivt samlas på kliniken i Nacksta. Den nya anläggningen är dubbelt så stor som de tidigare lokalerna.
I den nya kliniken finns även ett stort resursrum för aktiviteter som syftar till att förbereda patienter inför utslussning till samhället. Det rör sig bland annat om träning i digitala verktyg som behövs i dagens samhälle samt olika kurser. Här erbjuds även fysisk aktivitet, matlagning och andra aktiviteter som en del av vård- och rehabiliteringsarbetet.
– Många patienter har vistats länge inom rättspsykiatrin och haft begränsad kontakt med omvärlden. Det gör dessa insatser extra viktiga. Mitt främsta mål är att se patienter lyckas med sina utslussningar i samhället, säger My Nyman.
Avdelningsexpeditionerna är nya och anpassade för att möta klinikens säkerhetskrav. Döda vinklar har byggts bort för att möjliggöra full insyn i gemensamma utrymmen, samtidigt som det finns plats för administrativt arbete och rast.
Arbetar i team
I dag gör medarbetarna sin första arbetsdag i lokalerna. Personalen består av både nyanställda och tidigare medarbetare från andra enheter inom rättspsykiatrin.
– Det är positivt att så många vill arbeta hos oss. Flera sjuksköterskor som gjort praktik här har valt att återvända. Jag tror det beror på att vi jobbar i team, där alla hjälps åt och att det är tillåtet att vara ny, oavsett om du är sjuksköterska, skötare, läkare, psykolog, kurator eller arbetsterapeut, säger My Nyman.
En ny rekryteringsomgång till Rättspsykiatriska Regionkliniken väntas senare i år i samband med att fler avdelningar tas i bruk. Då kommer ytterligare sjuksköterskor och skötare att behövas.