Ny rapport: När unga får verkligt inflytande stärks framtidstro och samhällsutveckling

2026-04-15 10:33

En ny slutrapport från Region Västernorrland, framtagen av Splitvision Research AB, visar att arbetssätt där unga involveras på riktigt kan stärka både framtidstro och engagemang – samtidigt som det utvecklar hur samhället kan arbeta med komplexa utmaningar.

Från delaktighet till samhällsutveckling – En utvärdering av YOUNG-initiativet (pdf)

Rapporten bygger på följeforskning av pilotprojektet YOUNG, där unga deltagit i att utforska och utveckla lösningar på samhällsutmaningar kopplade till psykisk hälsa, jämställdhet, sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter samt våld i nära relationer. 

Resultaten pekar på att deltagandet kan bidra till ökad framtidstro och en stärkt upplevelse av att kunna påverka samhällsfrågor. För flera deltagare har processen också inneburit ett ökat engagemang och en vilja att fortsätta vara delaktiga. 

Samtidigt visar rapporten att arbetssättet kan påverka hur aktörer samverkar. I projektet har nya kontaktytor skapats och mer dialogbaserade arbetssätt utvecklats, där unga i större utsträckning ses som kunskapsbärare och medskapare. 

En central slutsats är att ungas delaktighet ger störst effekt när unga involveras i hela processen – inte enbart i dialog, utan även i analys, genomförande och lärande.  

Läs mer om YOUNG som projekt och metod på:

YOUNG – metod för ungas delaktighet och idéer som gör skillnad i samhällsutvecklingen

Kontakt 

Har du frågor om YOUNG som projekt och metod eller om slutrapporten är du välkommen att kontakta: 

folkhalsa@rvn.se 


Tillbaka till toppen