
Cirkulär satsning som gör skillnad för företagen i Västernorrland
2026-03-13 14:11
Företagsstöd från Region Västernorrland gör det möjligt för företag att ställa om och utveckla sin verksamhet. Med stöd inom cirkulär ekonomi har Sundsvalls Bildemontering investerat i ny teknik som stärker både företaget och miljön.
— Det här stödet gjorde stor skillnad för oss. Vi kunde investera i utrustning som både effektiviserar verksamheten och gör att vi kan ta hand om fler fordon på ett hållbart sätt, säger Eric Ohanians, vd för Sundsvalls Bildemontering.
Företaget är ett familjeföretag med lång historia i Sundsvall. När nuvarande ägare tog över verksamheten 2021 hade företaget tre anställda. I dag är de tolv. Med hjälp av stödet har de bland annat investerat i en ny däckpress som halverar arbetstiden vid hantering av däck och fälgar, ger bättre arbetsmiljö och möjliggör ökad återvinning och återanvändning.
Cirkulär ekonomi som stärker både företag och miljö
Sundsvalls Bildemontering tar varje år emot omkring 1 500 bilar och 18 000 däck. Bildelar som är i gott skick säljs vidare, medan material som metall, vätskor och däck tas om hand på ett miljösäkert sätt. Satsningen är ett tydligt exempel på hur cirkulär ekonomi kan fungera i praktiken.
— Cirkulär ekonomi handlar om att använda resurser som redan finns så länge som möjligt. Det gynnar både företagen och miljön, säger Axel Johansson, projektledare för företagsstödet för cirkulär ekonomi vid Region Västernorrland.
Extra EU medel ger fler företag möjlighet att söka stöd
Region Västernorrland erbjuder flera olika typer av företagsstöd för företag som vill utvecklas, investera och växa. Just nu finns dessutom extra tillfälliga EU medel, vilket ger ett särskilt bra läge att söka stöd.
—Med EU finansieringen kan vi hjälpa fler företag att stärka sin hållbarhet och konkurrenskraft. Stöden är tidsbegränsade, så vi uppmuntrar företag som planerar investeringar att söka nu, säger Eva Henriksson, handläggare företagsstöd vid Region Västernorrland.
Stöd för både små och stora investeringar
Företagsstöden kan användas för både mjuka och hårda investeringar, exempelvis kompetensutveckling, produktutveckling, marknadsföring, maskiner, utrustning eller byggnationer. Stöden riktar sig främst till små och medelstora företag i länet.
Ansökan görs digitalt och utbetalning sker när investeringen är genomförd. Företag som är osäkra på vilket stöd som passar bäst kan få vägledning av regionens handläggare.