Gå direkt till textinnehållet Startsida Nyheter Webbkarta Kontakta oss Tillgänglighetsinformation
 

Politisk ledning

Företrädare för majoriteten:

Glenn Nordlund (S)
ordförande regionstyrelsen
070-558 81 53
glenn.nordlund@rvn.se

Sara Nylund (S)
vice ordförande regionstyrelsen
070-190 38 90
sara.nylund1@rvn.se

Lena Asplund (M)
ordförande hälso- och sjukvårdsnämnden
073-074 87 55
lena.asplund@rvn.se

Elina Backlund Arab (S)
vice ordförande hälso- och sjukvårdsnämnden
073-077 24 69
elina.backlund.arab@rvn.se

Hans Backlund (S)
ordförande nämnden för hållbar utveckling
070-264 82 79
hans.backlund@rvn.se

Per Wahlberg (M)
vice ordförande nämnden för hållbar utveckling 
070-668 04 40
per.valberg@rvn.se

Ingeborg Wiksten (L)
ordförande regionstyrelsens vårdvalsutskott
070-657 02 30
ingeborg.viksten@rvn.se

Företrädare för oppositionen:

Jonny Lundin (C)
oppositionsråd och andre vice ordförande regionstyrelsen
076-639 07 71
jonny.lundin@rvn.se 

Pia Lundin (SJVP)
andre vice ordförande hälso- och sjukvårdsnämnden
070-259 41 52
pia.lundin@rvn.se


Pressbilder

Här finns Regionens pressbilder.